25 kwietnia 2024
Głośniki 5 listopada 2020

Bezprzewodowe systemy audio czyli jak wybrać przenośny głośnik?

Głośnik przenośny staję się coraz modniejszym i popularniejszym rozwiązaniem, ponieważ jest wygodny. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć, czym są przenośne głośniki, jak działają, a także jakie mają zalety. Wszystko to pomoże zdecydować, czy bezprzewodowe systemy audio są ci potrzebne.

Co to są przenośne głośniki?

Głośnik przenośny to kompaktowe urządzenie ze zintegrowanym systemem wzmacniania głośności i nadawania plików audio z kart pamięci lub gadżetów mobilnych, takich jak smartfony czy tablet, które działają na zasilaniu bateryjnym. Synchronizacja za pomocą Wi-Fi lub modułu Bluetooth, lub mini-jack 3,5 mm do połączenia ze źródłem pozwala cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu i czasie. Urządzenia przenośne składają się z tych samych części, co klasyczne głośniki, ale są wyposażone w akumulator. Ponadto urządzenia przenośne są często wykonane w zmniejszonym formacie, co ułatwia ich przenoszenie.

Istnieją trzy popularne typy głośników kompaktowych:

1. Mono - wariant z jednym emiterem – w tym przypadku nie ma mowy o dźwięku przestrzennym.

2. Stereo - model z dwoma lub więcej radiatorami. Wszystkie „barwy” kompozycji muzycznej są znacznie jaśniejsze, nawet przy niskim poziomie głośności. Aby uzyskać maksymalny efekt dźwiękowy, zaleca się eksperymentowanie z położeniem urządzenia w stosunku do publiczności.

3. 2.1 - systemy akustyczne, które są w stanie wytrzymać falę dźwiękową ekstremalnych trendów muzycznych i pozwalają na dowolną aranżację mini Open Air. Dobrze wyczuwalny jest mocny bas.

Uwaga: w przeciwieństwie do konwencjonalnej akustyki, przenośne głośniki są zamknięte w jednej obudowie. Zastosowanie kolumn jest szerokie. Nadają się do domu, rekreacji na świeżym powietrzu, spacerów lub jazdy na rowerze.

Plusy i minusy przenośnych głośników

Aby zdecydować, czy kupić głośnik przenośny, musisz znać cechy wszystkich takich systemów. Cechuje je łatwość obsługi i brak konieczności podłączania wzmacniacza: wszystkie urządzenia przenośne są aktywne. To możliwość synchronizacji z większością nowoczesnych urządzeń. Kompaktowość - pozwala zabrać głośnik ze sobą prawie wszędzie. W razie potrzeby model można łatwo zamontować na rowerze, hulajnodze lub włożyć do plecaka. Żadne źródło zasilania nie jest potrzebne do korzystania z głośnika. Modele zasilane bateryjnie. Możesz je ładować zarówno z gniazdka, jak i za pomocą PowerBanku. Szeroki wybór produktów pozwala na wybór najlepszego produktu pod względem jakości i ceny. Niektórzy producenci robią bardzo tanie modele, a niektórzy droższe, ale ich dźwięk jest prawie tak dobry, jak systemy stacjonarne.

Wady

Ograniczona żywotność na jednym ładowaniu, w przeciwieństwie do stacjonarnych urządzeń. Choć w niektórych modelach dźwięk jest naprawdę przyzwoity, to kompaktowym głośnikom daleko do systemów Hi-Fi i Hi-End. Koszt modeli z najwyższej półki, które wyróżniają się solidnym brzmieniem i wysokimi wskaźnikami autonomii, jest dość wysoki. Choć wysokiej jakości akustyka podłogowego stereo nie jest tanią przyjemnością, a jeśli mowa o modelach pasywnych, to potrzebny jest wzmacniacz, który potrafi „kołysać” głośnikami, co prowadzi do dodatkowych kosztów. Ponadto klasyczna akustyka podłogowa przeznaczona jest wyłącznie do użytku „domowego”, a mobilna jest zawsze pod ręką.

Jak wybrać odpowiedni głośnik przenośny?

Koszt zależy od właściwości technicznych, dodatkowych funkcji modelu. Dlatego właściwym podejściem jest najpierw zrozumienie celu pozyskania głośnika, określenie optymalnej jakości dźwięku, rodzaju zasilania urządzenia oraz możliwości podłączenia do źródeł dźwięku. I dopiero wtedy dokonaj wyboru. Nie ma sensu przepłacać za funkcje, które będą używane niezwykle rzadko lub w ogóle nie będą wykorzystywane. Ważny jest również rozmiar emitera. Im większy emiter, tym lepsze brzmienie głośników. Musisz zdecydować, co jest ważniejsze: dźwięk czy wielkość. Na przykład Boombox to sama moc, ale waży również 5 kg.