27 kwietnia 2024
Głośniki 5 listopada 2020

Na co zwrócić uwagę – wybieram kolumny głośnikowe

Nasz słuch jest subiektywny, co oznacza, że nie każdy odbiera dźwięk z głośnika w ten sam sposób. To, co dla jednej osoby brzmi lekko ostro lub jasno – ktoś inny odbierze zgoła odmiennie. Przy wyborze głośnika jakość dźwięku jest uszeregowana według wyglądu, rozmiaru, budżetu, wymiarów pomieszczenia i innych czynników. Jak zatem właściwie wybrać kolumny głośnikowe?

Przejrzystość

Najłatwiejszą i najbardziej obiektywną rzeczą do wysłuchania jest klarowność. Jednym ze sposobów ustalenia, czy głośnik ma doskonałą wyrazistość, jest odtworzenie dobrze znanej ci muzyki, piosenki lub albumu, w którym znasz każdą nutę, rytm i szczegół. Czy słyszysz te szczegóły czysto i wyraźnie? A jeszcze lepiej, czy zauważasz dźwięki lub warstwy, których nigdy wcześniej nie słyszałeś? Jeśli tak, to głośnik cechuję się wyrazistością. Z drugiej strony, jeśli szczegóły brzmią przytłumione lub zamulone, a dźwięk nie jest tak wyrazisty, jak pamiętasz – to szukaj innego urządzenia.

Drugą rzeczą, której należy posłuchać w systemie głośników stereo lub kina domowego, jest obrazowanie i scena dźwiękowa, czyli umiejętność oddania poczucia miejsca, odległości i trójwymiarowego pola dźwiękowego. Głośniki powinny cię przekonać, że dźwięk dochodzi ze wszystkich stron, a nie tylko z dwóch pudełek przed tobą. Podczas słuchania muzyki na żywo, gitarzysta basowy powinien odróżniać się od wokalisty i perkusisty lokalizacją na scenie. Samochód ścigający się przed tobą powinien stawać się głośniejszy i cichszy w miarę przesuwania się od prawej do lewej lub odwrotnie, abyś miał wrażenie, że przesuwa się po polu widzenia. Nawet odgłosy tła za dialogami lub scenami akcji są wyraźnie wyczuwalne i pogłębiają poczucie zanurzenia.

Neutralność i wyrafinowanie

Neutralność i wyrafinowanie odnoszą się do zdolności do brzmienia jak najbardziej zbliżonego do prawdziwego. Czy głos ludzki brzmi dokładnie tak, jak powinien? Czy jest bardziej robotyczny? Czy szarpnięcie struny gitary, ryk silnika lub delikatny wokal wokalistki są dokładnie i wiernie zgodne z zamierzeniami oryginalnego artysty, lub producenta? Ponieważ większość dialogów i treści instrumentalnych występuje w średnich częstotliwościach, szczególnie ważne jest, aby skupić się na słuchaniu tych fragmentów. Jednak nie ignoruj basów i wysokich częstotliwości ze względu na ich zdolność do odtworzenia pełnego wpływu i mocy w przekonujący i realistyczny sposób.

Zakres dynamiczny

Zdolność głośnika do bezproblemowego wzniesienia się na ekstremalne muzyczne i kinowe szczyty lub oddania najcichszych chwil z detalami i klarownością jest znana jako zakres dynamiczny. Nie jest to tylko miara tego, jak głośno można podkręcić głośnik z minimalnymi lub zerowymi zniekształceniami. Potrzebujesz głośnika, który może grać tak głośno, jak tego potrzebujesz, ale może być również subtelny lub delikatny, gdy wymaga tego treść.

O czym jeszcze pamiętać?

Pierwszą rzeczą do rozważenia przed przeszukaniem rynku jest planowany poziom inwestycji. W sklepach znajdziesz bowiem nawet modele, które mają cenę małego auta. Musisz zatem przede wszystkim wiedzieć, ile możesz wydać pieniędzy. Pamiętaj, że głośniki są najczęściej podzielone na dwie kategorie: konstrukcje podstawkowe (znane również jako głośniki półkowe) i kolumny podłogowe. Konstrukcja stojaka jest mała i kompaktowa, dzięki czemu jest idealna dla osób o ograniczonej przestrzeni. Część osób może ustawić je na półce, jednak stanowczo zalecamy umieszczenie ich na stojakach, aby zapewnić szerszą dystrybucję dźwięku i izolację od podłogi. Kolumna podłogowa jest fizycznie większa i często ma większe głośniki niskotonowe, dzięki czemu może przepuszczać więcej powietrza. Odtwarza barwę instrumentu z większą precyzją.