2 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 17 lutego 2023

Harman/Kardon Esquire 2: stylowy dźwięk

Pakiet dostawczy

Muszę być jakąś fetyszystką pudełek, bo uwielbiam ładne pudełka, w których wszystko zgrabnie układa się w swoich kształtach w środku. Właśnie w takim pudełku przychodzi Esquire 2 - z pokrywą na magnes, ładnym designem i piankowymi formami na sam głośnik, dokumentację i kabel do ładowania.

Projektowanie, materiały

Wygląd głośnika to raj dla koneserów wyrafinowanego stylu, bo wszystko jest piękne, zadbane, drogie bez pretensjonalności. Dostępny w trzech kolorach: czarnym, srebrnym i złotym, jak w naszym przypadku. Obok takiego głośnika świetnie wyglądałby smartfon.

Cały front i maskownica są odlane z aluminium, co dodatkowo zwiększa trwałość. Z tyłu znajduje się skóropodobne wykończenie oraz odchylana stopka z charakterystycznym skośnym logo Harman/Kardon. Zdjęcie tylko częściowo oddaje piękno konstrukcji, więc wiedz, że na żywo urządzenie wygląda jeszcze jaśniej.

Ergonomia

W swojej pracy stale korzystam z przenośnych głośników zarówno w domu, jak i w plenerze. Ważne jest dla mnie, aby przenośny nie zajmował dużo miejsca, dobrze grał i wyglądał stylowo. Mówiliśmy już o wyglądzie, dźwięk poruszymy później, a teraz powiemy o użyteczności. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że prostokątny kształt z cienkimi końcami wcale nie jest praktyczny - okazuje się, że głośniki zawsze będą skierowane do góry? W rzeczywistości Harman nie są głupcami i zostało to wzięte pod uwagę.

Na tylnej "skórzanej" ściance, jak już wspomniano, znajduje się składana nóżka, za pomocą której można ustawić głośnik w pionie. Rozwiązanie jest poręczne, ale szkoda, że nie można regulować kąta nachylenia. W większości przypadków nie można oprzeć smartfona na głośniku, więc Esquire 2 nie może służyć jako podstawka.

Podłączenie

Głównym interfejsem do podłączania źródeł jest Bluetooth. Możliwe jest również słuchanie muzyki poprzez przewodowe połączenie AUX. Ładowanie odbywa się w klasyczny sposób (przez USB). Z przodu znajduje się wskaźnik, który pokazuje stan połączenia. Na lewym boku znajduje się pięć diod informujących o stanie baterii, na prawym - 3,5 mm jack audio, microUSB do ładowania oraz pełnowymiarowe USB.

Kontrole

Na górze znajdują się przyciski sterujące, za pomocą których można włączyć głośnik, aktywować tryb parowania Bluetooth, odbierać połączenia i wyciszyć mikrofon. Po prawej stronie widać pokrętło regulacji głośności.

Dźwięk

Jak można stwierdzić po intro, dźwięk jest nieco sponiewierany. Nie to, że jest zły, tylko przeciętny, co trochę odstaje od całości. Z takim wyglądem i tabliczką Harman/Kardon spodziewasz się przynajmniej jasności i jakiejś głębi. Ale w naszym przypadku tłumienie, rozmazany bas i mierna szczegółowość rządzą piłką. Wszystko to wyraźnie widać po połączeniu przez Bluetooth (zresztą nie ze wszystkimi źródłami). Gdy tylko przenośny odtwarzacz FiiO X5-II został podłączony do głośnika za pomocą kabla, dźwięk stał się świeższy i bardziej soczysty, bas stał się bardziej zaakcentowany i twardy, zniknęła cała beczkowatość. I wierzcie lub nie, ale po kilku tygodniach dźwięk stał się żywszy, kolumny się rozgrzały, że tak powiem.

Dobrze zabrzmiały utwory z list przebojów Hoziera, Adele, Major Lazer, Coldplay, Kygo, One Republic itd. Ale na cięższych utworach mówca potyka się/osuwa.

Speakerphone

To co mile zaskoczyło to świetna realizacja systemu głośnikowego, dzięki aż czterem mikrofonom - rozmówca słyszy Cię doskonale. Przez Harman/Kardon Esquire 2 można się wygodnie poruszać i rozmawiać (osobiście testowane w pokoju o powierzchni 15 m²).

Autonomia, Power Bank

Wewnątrz ukryta jest bateria Li-ion o pojemności 3200mAh, która pozwala na słuchanie muzyki do 8 godzin przy bezprzewodowym połączeniu i średniej głośności. Kolejną ważną cechą jest możliwość ładowania urządzeń przenośnych przez USB.

Wyniki

Harman/Kardon Esquire 2 to modna piosenkarka pop, elegancka i piękna, o spokojnym wokalu. Zmuszenie go do śpiewania Enter Sandman przez Metallicę nie załatwi sprawy, ale cover Coldplay już tak. Model jest funkcjonalny, ma możliwość ładowania innych urządzeń przenośnych przez USB, świetne zaimplementowanie w trybie głośnomówiącym i stylowy design. A koszty? Tak, 200 dolarów. Ale to Harman/Kardon.

Uwielbiam to:

+ Projekt

+ Materiały

+ Power Banki

+ Jakość mikrofonów

+ Łączność przewodowa i bezprzewodowa

Nie podobało mi się to:

- Nie nadaje się do ciężkiej muzyki

Materiał został zaczerpnięty z itc.ua Napisał Maxim Spivak