17 maja 2024
Technologie 5 listopada 2020

Płyty winylowe i gramofony – co musisz wiedzieć?

Jeśli chodzi o płyty winylowe i gramofony – pojawia się pytanie, czy są one potrzebne w erze cyfrowej? Obecnie istnieje duża liczba nośników audio i sposobów odtwarzania muzyki, więc użycie winylu, który ponadto jest podatny na zarysowania i wymaga specjalnego traktowania, nie jest już tak istotne.

Co jest w nich takiego specjalnego

Główne wady płyt winylowych można przypisać ich wysokim kosztom i ograniczeniom, ponieważ ograniczona liczba sklepów muzycznych i portali internetowych zajmuje się sprzedażą winylu w erze cyfrowej. Do słuchania muzyki z płyt winylowych potrzebne jest specjalne urządzenie - gramofon. Warto też pamiętać, że wszelkie rysy pojawiające się na korpusie płyty mogą uszkodzić jej brzmienie. Główne zalety winylu to ciepło, które ludzie odczuwają, gdy po prostu sięgają po płytę. I to jest typowe nie tylko dla przedstawicieli starszego pokolenia, ale także dla młodych ludzi, którzy również stopniowo zaczynają dostrzegać wszystkie uroki płyt winylowych. Dawno temu płyty winylowe były najpopularniejszym nośnikiem informacji muzycznych i innych informacji dźwiękowych. Z biegiem czasu zaczęły ustępować miejsca bardziej praktycznym i zaawansowanym technicznie kasetom audio na taśmie magnetycznej. Te z kolei ustąpiły wtedy też dyskom laserowym.

Czy dziś słucha się winylu?

Wydawać by się mogło, że era „starego dobrego” winylu nieodwołalnie popadła w zapomnienie. Jednak - wciąż można znaleźć tych, którzy lubią otrzepać kurz miękką szmatką z płyty wyjętej z koperty i założyć ulubioną kompozycję muzyczną. O tym, że winyl istnieje świadczą następujące fakty:

• Producenci nadal oferują gramofony;

• Wciąż możesz zobaczyć w sprzedaży znane kolorowe koperty;

• Muzycy ponownie wydają swoje albumy winylowe;

• Internetowe (i nie tylko) fora dyskusyjne są wypełnione różnego rodzaju wiadomościami i ofertami sprzedaży, kupna i wymiany winyli.

Jak wybrać płytę

Płyty winylowe, które były aktywnie wykorzystywane do odtwarzania utworów muzycznych w ubiegłym wieku, pojawiły się po raz pierwszy w odległym 1827 roku. Pomimo tego, że obecnie aktywnie rozwijają się różne technologie cyfrowe, płyty winylowe nadal nie tracą na popularności i aktywnie uzupełniają półki sklepów muzycznych i prywatnych kolekcjonerów. Aby zdobyć płytę winylową, nie wystarczy spojrzeć na jej nazwę. Istnieją pewne zasady, które pomogą ci wybrać odpowiednią płytę

• Wygląd płyty winylowej i zniekształcenie mediów Ważne jest, aby sprawdzić u sprzedawcy, o ile milimetrów występuje zniekształcenie, w przeciwnym razie jakość nagrania będzie bardzo niska. Optymalna liczba to 0,15 mm.

• Sprawdź dysk pod kątem zewnętrznych uszkodzeń.

• Bardzo łatwo jest sprawdzić prawdziwą jakość nagrania. Aby to zrobić, musisz odwrócić się od jasnej strony pomieszczenia i obserwować odblaski na winylu. Powinien wynosić nie więcej niż 5 cm.

• Poziom hałasu płyty winylowej musi wynosić co najmniej 54 dB, jedynym wyjątkiem są zmiany seryjne, których poziom hałasu jest o 2 dB mniejszy.

W razie wątpliwości, jak wybrać właściwą płytę winylową, poproś o pomoc eksperta, któremu możesz zaufać

Korzyści z płyt winylowych

Jeśli masz zamiar posiadać fizyczną kopię swoich ulubionych płyt, nie ma nic lepszego niż winyl. To banał, ale ci, którzy kochają winyl, często mówią o cieple dźwięku. Toczy się wiele debat na temat tego aspektu dźwięku winylowego. Kiedy ludzie mówią o rzekomo lepszym brzmieniu winylu, w grę wchodzi wiele czynników emocjonalnych. Jeśli chodzi o czynnik „ciepła”, to najprawdopodobniej ludzie opisują nieodłączne zniekształcenia w formacie winylowym, które skutkują unikalnym, charakterystycznym dźwiękiem preferowanym przez niektórych.