17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 25 lutego 2022

Recenzja FiiO EH3 NC - pierwsze pełnowymiarowe słuchawki od FiiO. Fuzja zaawansowanych technologii.

FiiO zadebiutowało w segmencie pełnowymiarowych słuchawek. A ich pierwsze pełnowymiarowe słuchawki są produktem bardzo zaawansowanym technologicznie, zawierającym szereg nowoczesnych "udogodnień". Słuchawki FiiO EH3 NC są bezprzewodowe, obsługują wszystkie najważniejsze kodeki, w tym LDAC, obsługują łączność przewodową, oferują słuchaczowi dobry czas pracy na baterii, posiadają system aktywnej redukcji szumów, a szereg innych cech jest już standardem dla słuchawek Bluetooth.

Specyfikacja techniczna słuchawek:

  • - Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0
  • - Obsługiwane kodeki: SBC, AAC, aptX, aptX LL, aptX HD, LDAC
  • - Rozmiar przetwornika: 45mm, tytanowany
  • - Rezystancja: 32 ohm
  • - Czułość: 98dB
  • - Żywotność baterii: Do 50h (z redukcją szumów do 30h, w stanie czuwania do 1000h)
  • - Czas ładowania: ok. 3h, złącze USB typC
  • - Opcjonalnie: NFC
  • - Waga: 293 g

Pakowanie i opakowanie

Słuchawki FiiO EH3 NC zapakowane są w czarne, kartonowe pudełko ze zdjęciem prawego kubka EH3 NC na froncie oraz różnymi ikonkami dotyczącymi obsługi kodeków, obecności systemu redukcji szumów (ANC) oraz certyfikatów HiRes audio, Hi-Ress wireless. W środku znajduje się kolejne czarne kartonowe pudełko, po otwarciu którego widzimy standardową instrukcję obsługi słuchawek, osobną grafikę na czarnej kartce papieru identyfikującą główne przyciski sterujące oraz twarde owalne etui zamykane na zamek błyskawiczny.

Wewnątrz obudowy znajdują się słuchawki oraz dwa kable, jeden do ładowania (USB typC), a drugi do połączenia przewodowego z wtykami 3,5mm, jeden prosty, drugi kątowy, kabel posiada pętlę na rzep. Na spodzie czarnego etui znajduje się szary napis FiiO z przodu, z tyłu etui znajduje się dodatkowa zewnętrzna kieszeń wykonana z cienkiego syntetycznego materiału. Na obudowie znajduje się również pętla ułatwiająca przenoszenie. Ponieważ wkładki można złożyć na płasko, etui wygląda bardzo kompaktowo, co jest niewątpliwą zaletą. Do zestawu słuchawek nie mam żadnych zastrzeżeń, wszystko jest tu doskonałe.

Projektowanie, ergonomia

Pod względem designu nowe FiiO EH3 NC przypominają mi nieco wcześniej wypuszczony bezprzewodowy model ATH-AR5BT firmy Audio-Technica. Design słuchawek zdominowany jest przez dwa główne kolory, szary czarny, a materiały to mieszanka wysokiej jakości plastiku i metalu. Opaska i miseczki wykonane są z czarnej ekoskóry, a pod spodem znajduje się miękkie wypełnienie. Istnieją również opcjonalne wymienne poduszki nauszne z tkaniny dla tych słuchawek (oficjalny sklep internetowy FiiO), ale nie sprzedajemy ich oddzielnie i nie są one zawarte w pakiecie. Pałąk jest przesuwany, zamykany, a na metalowym pałąku znajdują się nacięcia z oznaczeniami cyfrowymi.

Wewnątrz misek znajdują się kanały R i L oznaczone dużymi białymi literami na czarnym materiale, którym przykryte są głośniki. Miski składają się do środka i obracają o 90 stopni do pozycji poziomej. W lewej misce znajduje się tylko port ładowania. Na prawej muszli znajdują się przyciski sterujące: przycisk zasilania słuchawek, przycisk redukcji szumów, solidny duży przycisk z dwoma podziałkami (sterowanie muzyką i dzwonkiem) oraz gniazdo do podłączenia słuchawek przewodowych. Na obwodzie dolnego łuku prawego kielicha znajduje się również 5 wskaźników świetlnych w postaci małych kropek. Kontrolki są wielofunkcyjne, pokazują poziom naładowania, tryb parowania i bieżące działanie danego kodeka. Jak go używać, jest szczegółowo opisane w instrukcji.

Słuchawki wygodnie obejmują uszy, a miękki przesuwany pałąk pozwala na regulację siły docisku, jednocześnie wygodnie chodząc na głowie. Dla mnie jednak FiiO EH3 NC wydały się trochę za ciężkie, w końcu to prawie 300 gramów wagi.

Funkcjonalność

Jak już wspomniano, sterowanie FiiO EH3 NC odbywa się za pomocą przycisków, ale jest intuicyjne. Podczas słuchania muzyki możesz zmieniać głośność, pauzować i zmieniać utwory (następny, poprzedni). Połączenia można odbierać na słuchawkach za pomocą środkowego przycisku. Początkowo, ciągły wielofunkcyjny przycisk kołyskowy nie był wygodny w użyciu w ruchu, często trzeba było szukać właściwego z trzech przycisków; wymagało to przyzwyczajenia dotykowego.

Jakość rozmów była ok, testowałem go zarówno na zewnątrz jak i w domu (odległość do 10 m) - rozmowa była dobrze słyszalna, bez zacinania się czy przerywania. Nie było ich również podczas słuchania muzyki w podróży, słuchawki dobrze utrzymywały połączenie.

Po podłączeniu słuchawek do smartfona lub odtwarzacza FiiO, możesz użyć aplikacji FiiOMusic do sterowania nimi. Możesz także użyć aplikacji do sterowania EQ, a na ekranie pojawi się informacja o używanym kodeku. Wyświetlanie kodeka na ekranie smartfona lub odtwarzacza jest wygodne dla tych, dla których jest to ważne, ponieważ same słuchawki wskazują kodek tylko za pomocą pewnego migającego wskaźnika, co wymaga specjalnego zapamiętania z instrukcji. Na przykład, podczas korzystania z aptX jest to trzeci (od lewej do prawej), a LDAC piąty migający wskaźnik.

Funkcja redukcji szumów jest aktywowana oddzielnym przyciskiem, nie poprzez jego naciśnięcie, ale poprzez przesunięcie go po obwodzie miski. Nie jestem ekspertem w ocenianiu poziomu systemu ANC, ale w tych słuchawkach nie przypadł mi on zbytnio do gustu. Szumy zostały zredukowane, ale do ciszy daleko, zmieniło się też oddanie muzyki - straciła nieco na masie. EH3 NC mają dobrą pasywną izolację hałasu, która była wystarczająco dobra dla mnie na ulicy. Nie testowałem go jednak w metrze, bo tam słuchawek nie słucham.

Dźwięk

Słuchawki FiiO EH3 NC odsłuchiwałem ze smartfonem Samsung A50 i odtwarzaczem Fiio M11Pro. Słuchawki połączyły się ze smartfonem przy pierwszym włączeniu, od razu i bez problemów, ale odtwarzacz musiał się męczyć (słuchawki połączyły się dopiero za trzecim razem, może to przypadek). Słuchawki posiadają certyfikat HiRes audio, ale nie spodziewajcie się audiofilskiej jakości dźwięku z dużą ilością szczegółów. I nie mogę tego uznać za wadę.

Słuchawki oferują melodyjne brzmienie, które może odpowiadać wielu osobom, które chcą słuchać wysokiej jakości muzyki, zwłaszcza w podróży. Bas w słuchawkach nie jest szybki, podawany z lekkim akcentem, z dobrą cielistością, przy jednoczesnym posiadaniu faktury. Podstawą są warstwy średnio-basowe, głęboki bas jest obecny, ale w niewielkim stopniu. Średnica daje słuchaczowi przede wszystkim makroszczegółowość dźwięku. Średnica, choć nie jest przesadnie szczegółowa, ma swoją masę i brzmi angażująco, zwłaszcza na "żywych" instrumentach z wokalami. Transfer HF różnił się nieznacznie i zależał od źródła i połączenia. Ze smartfonem przez sieć bezprzewodową (kodek LDAC) ilość wysokich tonów wzrosła, ale zabrzmiały one jakoś tak bardziej syntetycznie, bardziej "subtelnie". Podłączenie słuchawek przewodem do odtwarzacza dodało jednak więcej szczegółów i naturalności wysokim tonom, długość nieco wzrosła. Ogólnie rzecz biorąc, przy dowolnym połączeniu, wysokie częstotliwości w słuchawkach są słyszalne wszędzie, ale nie ma "czerwonych linii" w percepcji, a jedynie dodają do obrazu muzycznego. Myślę, że ogólna prezentacja dźwięku w EH3 NC przypadnie do gustu wielu osobom.