17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 24 października 2021

Przegląd dyktafonów Zoom PodTrak P4 - doskonałe do nagrywania w każdym środowisku

Zastanawiałem się - jak nagrać fajny wywiad lub podcast w dowolnym miejscu? Po prostu gdziekolwiek, żeby nie musieć ciągnąć ludzi do studia i nie musieć się męczyć ze sprzętem, ale nadal mieć dźwięk jak w studio?

Tak więc wejścia to 2-4 osoby i możliwość podłączenia smartfona lub notebooka do nagrywania z niego dźwięku (Skype, Zoom, itp.), przenośnego, z zasilaniem z sieci i kostki brukowej. Zoom H6 pojawia się natychmiast, ale jest niepotrzebny mikrofon dla mnie i cena 400 dolarów.

W tym momencie przychodzi mi do głowy Zoom PodTrak P4 - niesamowity do tego celu, z tą samą funkcjonalnością, ale w cenie 250$. A jakie są pułapki? - pytasz. Rzućmy okiem!

Dodatkowo, kiedy wejdziesz na te wszystkie strony internetowe poświęcone profesjonalnemu nagrywaniu, to już w ogóle głowa boli - interfejsy audio, procesory wokalne, cyfrowe konsolety mikserskie? Mówisz poważnie? Co to wszystko jest? Potrzebuję urządzenia do nagrywania podcastów, co powinienem kupić. A Zoom był jak, "Oh, potrzebujesz do tego urządzenia, a nazywa się ono Podcast Recorder". Seria ta obejmuje 2 urządzenia: Zoom P4 i P8, odpowiednio dla 4 i 8 kanałów.

Zawartość opakowania

P4 dostarczany jest z dwiema bateriami AA i dokumentacją.

Projektowanie i ergonomia

Zewnętrznie widzimy hybrydę przenośnego rejestratora Zoom i poważnego sprzętu studyjnego. Już przy pierwszym wzięciu urządzenia do ręki zauważymy jego minimalną wagę, która wynosi 290g (bez baterii). Wymiary są dość kompaktowe jak na takie coś i wynoszą 112x115x44 mm. Cała przednia strona jest wypełniona kontrolkami wzmocnienia wejściowego, przełącznikami zasilania phantom i źródła, przyciskami wyciszenia, podkładką dźwiękową, kontrolkami odtwarzania i regulacją głośności słuchawek.

Na górze znalazły się 4 wejścia XLR dla mikrofonów, a na dole 4 wyjścia słuchawkowe. Po lewej stronie znajduje się slot na kartę SD do 512 GB, USB-C do zasilania oraz USB-C do podłączenia laptopa lub smartfona. Po prawej stronie znajduje się przycisk zasilania, gniazdo 3,5 mm do podłączenia smartfona oraz gniazdo 2,5 mm do podłączenia opcjonalnego modułu Bluetooth wraz z gniazdem 3,5 mm. Z tyłu znajdują się gumowane elementy do mocowania do stołu oraz gniazdo na baterie AA.

Jest to instrument profesjonalny i nie ma sensu opisywać jego budowy, ale z punktu widzenia ergonomii wszystko jest tu w porządku. Ale jak mówi jeden z inżynierów dźwięku, którego znam, nie da się z tym biegać w terenie. I tak, to jest bardziej do nagrywania nie w ruchu.

Osobiście podoba mi się intuicyjne sterowanie i logika wszystkich elementów. W ciągu kilku minut rozumiesz, co jest co i nie musisz nawet czytać instrukcji obsługi.

Funkcjonalność i dźwięk

Głównym celem jest tutaj nagrywanie wysokiej jakości głosu w dowolnym miejscu. Zoom P4 został zaprojektowany tak, aby umożliwić nagrywanie wywiadów w parku, wymagając jedynie mikrofonów i urządzenia PodTrak. Wszystkie wejścia XLR są zasilane fantomowo, więc można użyć dowolnego mikrofonu. Podłączenie i sterowanie nagrywaniem jest bardzo proste i intuicyjne. Każdy z kanałów ma swoje własne wzmocnienie i pokrętło głośności słuchawek, są przyciski do wyciszania mikrofonów, a nawet blok ze specjalnymi dźwiękami do przerywania. Oprócz nagrywania dźwięku z mikrofonów, możesz również podłączyć swój smartfon za pomocą kabla, a on nagra dźwięk na kartę pamięci. Jest to przydatne, gdy trzeba nagrać podcast, w którym jeden z mówców jest na telefonie/skype/zoom. Wszystkie te rzeczy można zapisać na kartach pamięci, osobiście testowałem SDXC Class 10 UHS-I U1 na 256 GB od Toshiby i jest ok, nie ma problemów z taką pojemnością.

Karta nagrywa już scalony plik i każdy kanał z osobna. Można go również podłączyć jako interfejs audio do komputera, co daje wiele możliwości - jest to świetna opcja do zastosowań przenośnych, tak na marginesie. Dźwięk nagrywany jest w formacie WAV przy 44,1kHz i 16-bitach w stereo i mono. Osobiście chciałbym mieć margines w częstotliwości próbkowania i przepływności, ale nie w tej cenie, zgadzam się.

Testowałem Zoom P4 w połączeniu z mikrofonem Audio-Technica AT2020 i słuchawkami Beyerdynamic DT 770 Pro do monitorowania. Sam możesz ocenić jak to nagrywa, ja nagrywałem swój głos tymi urządzeniami. Nie odczułem dużej różnicy w stosunku do mojego Zoom H2n, jedynie brak wbudowanego mikrofonu. Ale lepiej jest powiedzieć, że nawet nie - z podobną funkcjonalnością nie jest podobne urządzenia w tej cenie w ogóle. Dźwięk jest więc tutaj najlepszy w klasie tego typu urządzeń. Ale więcej, oczywiście, zależy od mikrofonu.

Autonomia

Zoom PodTrak P4 działa nie tylko z bateriami lub standardowymi bateriami AA, ale także z zasilaczem i zasilaniem sieciowym. W przypadku baterii można liczyć na 4-5 godzin nagrywania, natomiast w przypadku power banku wszystko zależy od jego pojemności. Z moim 20+ mAh Anker, mogę pozostać przy życiu przez co najmniej 24 godziny.

Odtwórz