17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 3 marca 2022

Recenzja Beyerdynamic DT 700 Pro X i DT 900 Pro X - aktualizacja Legend czy samodzielne modele?

Prolog. Im częściej zacząłem przypominać w recenzjach, że nie pracuję z dźwiękiem zawodowo, tym częściej zacząłem sięgać po słuchawki do zastosowań profesjonalnych. (Najwyraźniej pełnowymiarowe słuchawki z segmentu PRO są bardziej pożądane niż inne). A teraz przejdźmy do recenzji.

Przez lata cyklicznie opisywałem różne słuchawki słynnej niemieckiej firmy Beyerdynamic. Stopniowo zapoznawałem się z wszystkimi obecnymi modelami, porównując je ze sobą w różnych kombinacjach. Jednocześnie recenzowane przeze mnie słuchawki Beyerdynamic nie były bynajmniej nowością. W większości przypadków były to modele dobrze znane, o długiej tradycji i ugruntowanej pozycji.

Na samym początku tego roku w końcu doczekałam się prawdziwej nowości od słynnej firmy. Mowa o dwóch modelach, mianowicie Beyerdynamic DT 700 Pro X oraz Beyerdynamic DT 900 Pro X. Oprócz recenzji tych nowych produktów, na pewno będę je porównywał do legendarnych Beyerdynamic DT 770 PRO i Beyerdynamic DT 990 PRO, jak napisano na pudełkach.

Specyfikacja słuchawek Beyerdynamic DT 700 Pro X i DT 900 Pro X:

  • - Typ słuchawek: pełnowymiarowe;
  • - Konfiguracja akustyczna: DT 700 Pro X - zamknięty; DT 900 Pro X - otwarty;
  • - Typ kierowcy: dynamiczny;
  • - Impedancja: 48 ohm;
  • - Czułość: 100dB;
  • - Zakres częstotliwości: 5-40000 Hz;
  • - Kabel: Odłączany, prosty, pozłacany wtyk 3,5 mm;
  • - Waga bez kabla: DT 700 Pro X 350 g; DT 900 Pro X 345 g.

Opakowania i wyposażenie

Opakowanie słuchawek Beyerdynamic DT 700 Pro X i DT 900 Pro X jest identyczne. Materiałem opakowaniowym jest karton pochodzący z recyklingu, pomalowany na czarno. Po prawej stronie znajduje się pomarańczowy pasek, na którym widnieją słuchawki i nazwa modelu. Pasek ten przechodzi nie tylko przez stronę tytułową, ale rozciąga się również na krawędzie boczne, jakby stanowił rodzaj pieczęci. Oznacza to, że można teraz wizualnie określić, czy pudełko było już wcześniej otwierane. W środku - wszystko jest również z tektury, nie ma piankowych ochraniaczy. Słuchawki umieszcza się na podstawce, a ich kubki oddziela się dodatkową kartonową przegrodą.

Oprócz samych słuchawek w pudełku znajdziemy: grube neoprenowe etui do ich dokręcania, dwa odpinane kable o długości 1,8 i 3,0 m, dwie przejściówki z 3,5 na 6,3 mm (po jednej na każdy kabel), taśmę z plastikowym mocowaniem (najprawdopodobniej do dokręcania kabli), wiele różnych książeczek z doskonałej jakości nadrukiem oraz kilka naklejek z logo firmy i serii Pro X.

Jak można zauważyć, opakowanie nowych produktów zostało znacznie rozszerzone, a jedną z głównych zalet słuchawek jest teraz odłączany kabel. Jest on również mocowany tylko do lewej muszli słuchawkowej, posiada złącze miniXLR i jest wykonany z gumowanego materiału. Zgodnie z informacją na pudełku, 700 Pro X i 900 Pro X są montowane w Niemczech.

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcja nowych słuchawek Beyerdynamic DT 700 Pro X i DT 900 Pro X różni się diametralnie od modeli DT 770 Pro i DT 990 Pro. Wygląd jest stonowany, bez zbędnych detali dekoracyjnych. Kolor głównych elementów słuchawek, poza poduszkami nausznymi, jest czarny. Zmieniono kształt miseczek, które teraz bardziej przypominają starsze modele DT 1770 Pro i DT 1990 Pro. Wyściółka opaski nie zakrywa całkowicie opaski i nie jest już zapinana na guziki. Prawdopodobnie jest wykonana z eko-skóry i znajduje się tylko pod spodem dolnej części. Poduszki uszu pozostają welurowo szare, ale zmieniły swój profil i odcień, stały się grubsze i ciemniejsze.

Plastik jest wysokiej jakości, a dzięki swojej strukturze jest praktycznie niewidoczny dla odcisków palców. Oznaczenia kanałów znajdują się po wewnętrznej stronie pałąka w kolorze czarnym, więc nie są zbyt widoczne. Jednocześnie bardzo szybko można się odnaleźć po kablu na lewym nauszniku i specjalnym pomarańczowym cienkim pasku po wewnętrznej stronie pałąka, również po lewej stronie - jest wygodnie.

Ergonomia modeli 700 Pro X i 900 Pro X jest kolejną istotną różnicą w stosunku do DT 770 i 990. W dotyku materiały, z których wykonano nowe słuchawki są bardzo przyjemne, nie wykryto żadnych pisków czy innych dźwięków podczas użytkowania słuchawek. Obie pary wyraźnie zyskały na wadze: 350g (700 Pro X) w porównaniu do 270g (DT 770) i 345g (900 Pro X) w porównaniu do 250g (DT 990). Rzeczywiście słuchawki wydają się cięższe w dłoni i na głowie. Dzięki grubszym poduszkom nauszników i większej sile docisku, nowe modele są lepiej dopasowane. Pozostawiło to mieszane wrażenia: pozytywną stroną jest to, że słuchawki są dobrze dopasowane i jest mało prawdopodobne, że spadną z głowy nawet podczas gwałtownych ruchów; negatywną stroną jest to, że po pewnym czasie można poczuć się zmęczonym. Ponadto jest mniej miejsca na uszy. Słuchawki 700 Pro X i 900 Pro X to Twoja osobista ocena komfortu noszenia.

Dźwięk

Jak wiadomo, DT 770 i DT 990 miały różne opcje impedancji. Dla przykładu, DT 770 miał do wyboru impedancję 32, 80 i 250 omów. To częściowo określiło główne scenariusze użycia, od źródeł mobilnych po sprzęt studyjny. Nowe DT 700 Pro X i DT 900 Pro X są dostępne tylko w wersji 48 ohm, co rozszerza zakres różnych połączeń. A krótki kabel w zestawie zapewnia dodatkową wygodę przy podłączaniu do różnych przenośnych źródeł.

I, co najważniejsze, dźwięk. Chociaż DT 700 są słuchawkami zamkniętymi, a DT 900 otwartymi, ich ogólna jakość dźwięku jest podobna. Do słuchania muzyki najlepiej wybrać neutralne źródło, które dobrze kontroluje bas i nie uwypukla średnich tonów.

Beyerdynamic DT 700 Pro X dźwięk i porównanie z DT 770 Pro 80 ohm

Jeśli chodzi o profesjonalne zastosowanie, moim zdaniem DT 700 Pro X jest przeznaczony do pracy w średnim zakresie. Głos, brzmienie instrumentów średniotonowych i wokali to pierwsze rzeczy, na które zwracasz uwagę.

W zakresie średnich tonów słuchawki brzmią w sposób pełny i jednolity. Instrumenty i wokale przechodzą przez ciało. Wokale są często wysunięte do przodu i mogą brzmieć nieco wymuszenie.

Bas jest czytelny, cielisty i zwarty.

Wysokie częstotliwości są dobrze słyszalne, choć nie są najbardziej szczegółowe, ale bez nadmiernej jaskrawości czy szorstkości. Pod względem analityczności wysokich tonów DT 700 ustępuje DT 770.

Porównanie DT 700 Pro X z DT 770 najlepiej zacząć od ergonomii. Jak już wspomniałem, 700 Pro X ważą więcej, ciaśniej przylegają do głowy i jest w nich mniej miejsca na uszy w środku poduszek nausznych. Pod względem brzmienia słuchawki są zupełnie inne. Podsumowując, za analityczność, dokładne oddanie basu, lekkość i zwiewność wysokich tonów, dałbym pierwszeństwo starym znajomym - DT 770 PRO. Z drugiej strony, jeśli priorytetem jest praca z głosem lub wokalem, gęste brzmienie lub drive w muzyce, DT 700 Pro X będzie lepszym wyborem. Nowy model może być również odpowiedni do słuchania muzyki rockowej, gatunków elektronicznych czy utworów wokalnych (z wyjątkiem opery, gdyż 700 Pro X brakuje zwiewności).

Dźwięk Beyerdynamic DT 900 Pro X i porównanie z DT 990 Pro

Brzmienie DT 900 Pro X jest zasadniczo takie samo jak DT 700 Pro X. Najwięcej uwagi poświęca się średnicy. Jednocześnie, dzięki otwartej konstrukcji, dźwięk jest przekazywany z mniejszą dominacją basu, a same słuchawki DT 900 Pro X sprawiają wrażenie bardziej zrównoważonych niż DT 700. Sam producent podaje dla modelu 900 Pro X określenie "słuchawki studyjne do krytycznych odsłuchów", czego nie ma w przypadku modelu 700 Pro X.

Ponieważ zdarzyło mi się porównywać DT 900 Pro X z DT 990 przy 250 omach, pierwszą różnicą są różne scenariusze użytkowania słuchawek. Wersja DT 990 250 ohm powinna być używana z mocnymi źródłami dźwięku lub sprzętem studyjnym. Znacznie bardziej tolerancyjny DT 900 o impedancji 48 omów otwiera się całkiem nieźle także z przenośnymi źródłami dźwięku. Kabel w DT 990 jest niewyjmowalny, skręcony i ciężki, przez co lewa miseczka może być czasami przekrzywiona na głowie, co nie ma miejsca w przypadku DT 900. DT 990 przewyższa nowy DT 900 pod względem szerokości sceny i gra w sposób otwarty, jasny, szczegółowy w zakresie wysokich częstotliwości. Minusy brzmienia DT 990: zwiększone wymagania w stosunku do jakości materiału, szorstkość przekazu i okazjonalna syntetyczność w wysokich częstotliwościach.