17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 16 lipca 2022

Recenzja DUNU DM-380 - trzy dynamiczne przetworniki

Nowe produkty znanego producenta DUNU-Topsound pojawiają się w niejako symetrycznej, względem ceny, kolejności - jeden model jest znacznie droższy, drugi - znacznie bardziej przystępny. Na przykład flagowy DK-4001 pojawił się wraz z DUNU Titan 6, a teraz nowy DUNU DK-3001Pro przybył wraz z DUNU DM-380. Nowy DUNU DM-380 jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo modeli firmy, ale jednocześnie oferuje szereg poważnych rozwiązań technologicznych. Należą do nich zastosowanie trzech dynamicznych przetworników z tytanową membraną, kompletny kabel z posrebrzanej miedzi oraz certyfikat HiRes Audio.

Charakterystyka techniczna słuchawek:

  • - Typ przetwornika: 3 dynamiczne przetworniki (2 przetworniki - 5 mm, 1 przetwornik - 6 mm) z tytanową membraną;
  • - Zakres częstotliwości: 20 Hz - 16 KHz;
  • - Rezystancja: 16 ohm;
  • - Czułość: 100±5 db;
  • - Kabel: Nierozłączny, posrebrzana miedź, długość 1,2m.
  • - Waga: 20g

Pakowanie i opakowanie

Słuchawki DUNU DM-380 występują w niewielkim opakowaniu (165x145x35 mm), ale wyróżniają się sztywnością i solidnością. Głównym kolorem pakietu jest kolor czarny. Oprócz zdjęcia samych słuchawek (twarz i profil muszli) na opakowaniu znajduje się napis "Triple-dynamic. Obudź swoje uszy piękną muzyką, słuchaj z wygodą" i logo HiRes Audio. W zestawie znajduje się tylko jeden rodzaj czarnych poduszek usznych (rozmiary S, M, L), ale jest za to etui z eko skóry z wytłoczonym logo firmy. Zestaw jest dość skromny, ale na szczęście jest przynajmniej etui.

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcję słuchawek DUNU DM-380 uważam za osobliwą. Muszę wspomnieć, że kolor metalowej części muszli przedstawiony na pudełku nie odpowiada rzeczywistemu kolorowi słuchawek. Prawdziwy kolor ramek i połączeń kabla z obudową jest złoty, z nacięciami na metalu. A w połączeniu z biało-czarną kolorystyką plastiku nie wygląda to zbyt HiResowo. Oznaczenia kanałów (R i L) są na obudowie w kolorze białym, ale nie są zbyt widoczne - szybciej można je zidentyfikować po nausznikach.

Kabel słuchawek nie jest odłączany; splot jest biały, zamknięty w silikonowej izolacji; końcówki douszne są wyprofilowane. Wtyczka jest prosta, a także połączono w niej kolory i materiały: część plastikowa jest biała, a metalowa złota. Podobną konstrukcję ma rozgałęźnik kablowy. Nie ma suwaka, ale jest pilot z trzema podłużnymi przyciskami (odbiór połączeń, regulacja głośności). Kabel nie posiada zwojów i nie jest podatny na splątanie.

Ergonomia słuchawek mi odpowiadała, słuchawki dobrze przylegały do uszu i nie próbowały z nich wypaść. Kabel ma lekki efekt mikrofonowy, ale jeśli unikniemy oczywistego obijania się kabla o ubranie podczas chodzenia, efekt ten nie jest w ogóle słyszalny.

Dźwięk

DUNU DM-380 to słuchawki dynamiczne, ale podobno mają 3 przetworniki, choć wielkość każdego z nich jest niewielka - 5 i 6 mm. Obecność pilota na DM-380 implikuje użycie słuchawek ze smartfonami (głośność 60-70% w zupełności wystarczyła mi do komfortowego odsłuchu przez DM-380). Jakość zestawu słuchawkowego jest przeciętna - dość dobrze słyszałem rozmówcę, ale wszyscy rozmówcy nie mieli problemu z rozpoznaniem, że rozmawiam przez zestaw słuchawkowy - głos był nieco oddalony.

Słuchanie słuchawek dało mi bardzo niejednoznaczne, zagmatwane odczucia. Scena nie ma zbyt dużej szerokości ani głębokości. Dźwięk wydawał się nieco odległy. Bas można nazwać szybkim i bardzo dokładnym, wręcz "nieśmiałym" - często mi go brakowało. I o ile w klasycznym rocku (gitara basowa) czy jazzie (kontrabas) słuchawki były ok, czasem nawet całkiem dobre, to w elektronice coś było nie tak. Zamiast spodziewanego "bum-bum" słychać było tylko "bum". Model zdecydowanie nie dla miłośników niskich częstotliwości i nie dla tych stylów, w których potrzebny jest potężny bas.

Średnica jest stosunkowo szczegółowa, ale nie porywająca w swoich emocjach. Na wielu innych słuchawkach wydaje się, że wokaliści wprost próbują sprowadzić swój głos do słuchacza. W DM-380 tego nie słyszałem - wydawało się, że wokaliści śpiewają w bardzo oderwany od rzeczywistości sposób, nie chcąc zadowolić słuchacza. Na górze słuchawki wydawały się nieco zwężone, brakowało mi przestrzeni (nawet w tym przedziale cenowym są lepsze alternatywy w zakresie wysokich częstotliwości). Górny zakres słuchawek jest ograniczony, na pudełku jest napisane, że do 16kHz. Ale jednocześnie kilku respondentów, słuchając muzyki ze smartfonów ze słuchawkami za 200 - 300 UAH, zauważyło dobrą szczegółowość i wyrafinowanie wysokich tonów. Wszystkiego uczy się przez porównanie...

Możesz porównać DM-380 z kilkoma dynamicznymi modelami z podobnego przedziału cenowego. Słuchawki Panasonic RP-HDE3M podobnie jak DM-380 nie rozpieszczają słuchacza basem. Jednak transfer HF Panasonica był lepszy, a same słuchawki bardziej angażujące. Inna ostatnia nowość, Shozy V33, daje inne brzmienie, oferując cieplejszy i bardziej miękki dźwięk bez dużej ilości szczegółów. Shozy V33 sprawiają, że Dunu DM380 w ogóle wygląda jak słuchawki do monitoringu audio.