7 maja 2024
Wzmacniacze 5 listopada 2020

Wybór wzmacniacza zintegrowanego

Wzmacniacz dźwięku to urządzenie, które wzmacnia drgania elektryczne o niskiej częstotliwości. Dlatego działają w zakresie częstotliwości od 20 Hz do 20 kHz przy 3 dB. Niektóre modele mają szerszy zakres częstotliwości, od 0-200 kHz. Wzmacniacze audio zintegrowane są używane jako samodzielne urządzenie lub stanowią część systemów audio i sprzętu telewizyjnego. Modele różnią się konstrukcją, mocą, typem, czułością i innymi parametrami.

Klasyfikacja wzmacniacza audio

Urządzenia do wzmacniania dźwięku różnią się zasadą i sposobem działania. Klasyfikacja wzmacniaczy obejmuje:

• Klasa A. Takie wzmacniacze charakteryzują się niską wydajnością, ale mają czysty sygnał. Zapewniają najniższe możliwe zniekształcenia sygnału audio. Mimo małej mocy ich koszt jest dość wysoki.

• Klasa B. Ten typ ma najwyższą wydajność. Jednak jakość dźwięku jest słaba, a dźwięk jest suchy.

• Klasa AB. Łączy w sobie zalety dwóch poprzednich klas, dlatego należy do niego większość wzmacniaczy domowych. Kompromisowe rozwiązanie zapewniające wysoką wydajność i dobrą jakość dźwięku. Dlatego właśnie ta klasa wzmacniaczy znajduje zastosowanie we wzmacniaczach do głośników, domowych i wielkogabarytowych systemach audio.

• Klasa D. Różni się wysoką wydajnością. W urządzeniach tej klasy stosuje się zasilacze impulsowe. Zaletą są niewielkie rozmiary i niska waga takiego wzmacniacza, co sprawia, że jest wygodny i mobilny.

Klasa wzmacniacza dźwięku wpływa na jakość dźwięku i moc urządzenia, dlatego wskaźnik ten jest jednym z najważniejszych przy wyborze wzmacniacza dźwięku.

Cechy domowych wzmacniaczy dźwięku

Domowe wzmacniacze audio służą do wzmacniania dźwięku systemów audio przy minimalnych zniekształceniach. Sygnał z przedwzmacniacza trafia do wzmacniacza, który optymalizuje go pod kątem konkretnego systemu głośnikowego. Aby zwiększyć poziom mocy, zwiększa się intensywność wibracji elektrycznych. Nowoczesne wzmacniacze konsumenckie są wyposażone w termobloki, które dostosowują częstotliwości dźwięku w celu zminimalizowania utraty jakości. Takie urządzenia zapewniają dużą głośność i czystość dźwięku. W przypadku domowych systemów audio czystość dźwięku jest ważniejsza niż głośność. Domowy wzmacniacz lampowy musi mieć wystarczający zapas mocy, aby wzmocnić niskie częstotliwości. Jeśli ten wskaźnik jest niewystarczający, mogą wystąpić nie tylko zniekształcenia dźwięku, ale także uszkodzenie głośników systemu audio. Aby zapewnić optymalną głośność i czystość dźwięku, maksymalna moc wzmacniaczy domowych powinna wynosić co najmniej 2x50W. Jeśli wzmacniacz pracuje na maksymalnym poziomie mocy, występują nieliniowe zniekształcenia dźwięku. Dlatego najlepiej jest używać urządzenia na poziomie mocy 30%, a maksymalny poziom nie powinien przekraczać 70%.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wzmacniaczach klasy AB

Pomimo tego, że dziś wzmacniacze dźwięku klasy AB są coraz częściej zastępowane przez bardziej zaawansowaną klasę D, nadal są one używane w domowych systemach hi-fi. Jego zasada działania jest technicznie prosta i niezawodna. Tego typu wzmacniacz nie zniknie całkowicie, a wielu melomanów będzie nadal z niego korzystać.

Zalety i wady wzmacniaczy klasy AB

W porównaniu do wzmacniaczy klasy A i klasy B, wzmacniacze klasy AB są lepsze pod wieloma względami. Przy małej głośności nie ma znaczącej różnicy między A i AB. Wraz ze wzrostem zauważalne staje się, że w klasie A pojawia się dużo zniekształceń, podczas gdy AB jest w stanie pracować czyściej. Wzmacniacze akustyczne klasy B zawodzą przy niskich poziomach głośności, aby poradzić sobie z najcichszymi elementami sygnału. Nie dotyczy to urządzeń AB. Są w stanie transmitować szczegółowo sygnał nawet przy niewielkiej głośności.