17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 15 października 2021

JBL Quantum DUO: idealny głośnik dla graczy.

W dzisiejszym świecie bardzo trudno jest wyróżnić swój produkt wśród niezliczonej ilości multimedialnych systemów głośnikowych: aby zrobić wrażenie na kliencie, należy wdrożyć innowacyjne i istotne funkcje. Jak JBL poradził sobie z tym zadaniem? Zdjęcia odsłonię od razu: bardzo udane.

Firma JBL pozycjonuje swój nowy system głośnikowy Quantum DUO jako wysokiej klasy głośnik biurkowy dla graczy. Co prawda, najprawdopodobniej leworęczna część potencjalnych nabywców uzna to urządzenie za zbyt duże dla dwóch małych głośników, ale głośnik ten posiada naprawdę imponujące funkcje, w szczególności możliwość zablokowania swojego szczęśliwego posiadacza w grze.

Doskonała jakość dźwięku to nie jedyna zaleta tego modelu. Efektowny design, doskonałe wyposażenie i szeroki zakres funkcji - każdy szczegół sprawia, że poważnie zastanawiamy się nad zakupem tych głośników; przyjrzyjmy się tym aspektom bardziej szczegółowo.

Opcje

Opakowanie JBL Quantum DUO nie jest idealne, ale równie dobre i uczciwe. W pudełku znajdują się wszystkie niezbędne komutacje, co więcej, wszystkie zbędne komutacje również: oprócz standardowego kabla zasilającego, w zestawie znajduje się kabel zasilający do gniazdek amerykańskich oraz kabel mini jack/ni jack - ogromna hojność producenta!

Jednak to, co mnie nie zadowoliło, to długość kabla zasilającego: nie można powiedzieć, że jest on nadmiernie krótki - nie, prawdopodobnie wystarczy do standardowego komputera stacjonarnego z PC; jednak posiadacze laptopów będą musieli w pewnych okolicznościach poszukać uchwytu na kabel lub przejściówki.

Funkcjonalność i ergonomia

Jedną z najbardziej wyróżniających się cech głośnika JBL Quantum DUO jest jego skromny rozmiar i niewielka powierzchnia podstawy. Głośnik tej wielkości może łatwo i organicznie zmieścić się na każdym stole.

Głośniki mają standardowy schemat podłączenia: prawy głośnik komunikuje się z lewym i podłącza do gniazdka elektrycznego, po czym system podłącza się do komputera za pomocą kabla micro-USB. Kabel łączący lewy i prawy głośnik jest chyba nawet dłuższy niż to konieczne, więc użytkownik ma swobodę w ustawieniu systemu: najważniejsze, żeby w pobliżu było gniazdko elektryczne.

Wszystkie elementy sterujące systemem dźwiękowym są oparte na elementach sterujących znajdujących się na prawej kolumnie: panel przedni jest wyposażony w pokrętło głośności i przyciski dotykowe: Jeden zmienia poziom jasności podświetlenia, a drugi odpowiada za aktywację trybu surround, który jest właściwie "czynnikiem wow" tego modelu (ale o tym więcej później). Tutaj można znaleźć wejście dla słuchawek.

Na górnym panelu znajdują się przyciski do przełączania głośników, aktywacji Bluetooth, przełączania trybu oświetlenia oraz wyboru koloru oświetlenia. Producent poświęcił więc sporo uwagi na efekty wizualne i nie na darmo - wygląda to naprawdę świetnie :)

I tu chciałbym położyć nacisk na Bluetooth - działa on bardzo przyzwoicie: w przeciwieństwie do wielu systemów bezprzewodowych, nie odczujemy żadnych opóźnień, więc jeśli będziemy chcieli połączyć się z głośnikami np. z telefonu, będziemy mogli oglądać filmy na YouTube.

Dźwięk

Jestem pod wielkim wrażeniem jakości dźwięku JBL Quantum DUO. Model ten jest doskonałym przykładem na to, że producent dotrzymuje słowa i daje klientowi dokładnie to, co obiecał - głośnik dla graczy. Granie w gry komputerowe z Quantum DUO to czysta przyjemność: Po pierwsze i najważniejsze, wyjście pola stereo jest fenomenalne jak na swój rozmiar; Oczywiście wyrównanie lewo/prawo zależy w dużej mierze od ustawienia głośników, ale jeśli uda się ustawić system tak, aby tworzył trójkąt równoboczny (oczywiście z głową na trzecim wierzchołku), otrzymamy dobrą panoramę dźwiękową.

Kolejną cechą brzmienia, która z pewnością zadowoli graczy jest głośność basów. Bas jest rzeczywiście subtelny, mówiąc wprost, ale wciąż solidny i mocny, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielką średnicę przetworników Quantum DUO.

Wreszcie, pięknem modelu jest jego tryb surround, efekt, który skusi tłumaczy, by dosłownie owinąć sobie głowę wokół JBL Quantum DUO: po aktywacji tego trybu doświadczymy bardziej ekspansywnego, szerokiego dźwięku. Efekt ten jest uzyskiwany dzięki wbudowanemu w system procesorowi DSP, który najpierw wprowadza pogłos do sygnału, a następnie poszerza pole stereo za pomocą technologii "stereo enhancement", I po trzecie, lekko degraduje górną część pasma, aby stworzyć otwartą scenę dźwiękową - rezultat jest oszałamiający, szczególnie w jasności.

Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że nawet przy wyłączonym surround, co ma ogromny wpływ na sygnał główny, dokładność panoramiczna jest w dużej mierze zachowana! Mówiąc prościej, Quantum DUO "przenosi" dźwięk do zupełnie nowego środowiska, ale niezależnie od tego nadal można niezawodnie odróżnić, z której strony pomieszczenia znajduje się wróg.

Oczywiście, są też wady w brzmieniu tego modelu .....

Przede wszystkim brakowało mi górnych częstotliwości: jak mówiłem, surround "zjada" część górnego zakresu, ale jak dla mnie, przy wyłączonym surround, tej górnej części wciąż brakuje.

Po drugie, ten system głośnikowy ma dość płynną odpowiedź dynamiczną, więc podczas słuchania muzyki, zwłaszcza tej, która zawiera dużą liczbę różnorodnych faktur dźwiękowych, niektóre instrumenty będą częściowo mieszane; Przyczyna tego problemu jest absolutnie oczywista - wysoką czytelność utrudniają niewielkie rozmiary głośników. Kompaktowość jest kosztowną cechą. Inżynierowie JBL-a za priorytet uznali kompaktowość i choć nie ma ona największego wpływu na brzmienie, to jednak ma walory słuchowe: w końcu te kolumny są przeznaczone przede wszystkim do oglądania filmów.

Trzeci zarzut, jaki mam do dźwięku, to bardzo "wrażliwy" bas, który chwaliłem powyżej; nie, moje stanowisko w tej sprawie się nie zmieniło - dobrze, że jest. To, że niektóre tory gramofonowe powodują, że kolumny są zbyt "dudniące", raczej nie ma wpływu na grę, ale jeśli lubicie słuchać muzyki, która nie odpowiada zainteresowaniom lewej części współczesnej młodzieży między meczami - posłuchajcie Quantum DUO uważnie przed zakupem.

JBL Quantum DUO i gry

Warto zaznaczyć, że Quantum DUO jest w stanie podrasować każdą grę wideo, ale niektóre gatunki gier są przez ten system nieco lepsze, inne nieco gorsze. W tym paragrafie krótko opiszę moje doświadczenia i wrażenia z używania tego modelu w "środowisku gier" na kilku przykładach.

Jak już wspomniano, najbardziej pożądaną cechą tego modelu jest tryb "surround"; "efekt wow" przy korzystaniu z tego trybu z różnymi rodzajami wejść audio nie będzie taki sam. Aby zrozumieć, jak dobrze otoczenie uzupełnia nasze wrażenia z gry, proponuję pamiętać o małej zasadzie: im mniej pola dźwiękowego w grze, tym bardziej organicznie efekt ten nakreśla ekranową akcję. Co mam na myśli? Przykładowo, grasz w strzelankę z pierwszej osoby: odgłos krokodyli i szelest izolacji - jeden plan dźwiękowy, odgłos sprzętu wojskowego, który przechodzi na około 15 metrów od Ciebie - drugi plan, odgłos ołowianej latarki nad Tobą - trzeci, odgłos postrzału na około 40 metrów od Ciebie - czwarty. Aby surround brzmiał najbardziej realistycznie, nie jest konieczne posiadanie 100 takich planów dźwiękowych! Teraz, gdy wiemy już, jak w pełni wykorzystać efekt, przejdźmy do zastosowań.

Gry walki

Jeśli lubisz grać w Tekkena lub Mortal Kombat, słuchawki JBL Quantum DUO będą miłym uzupełnieniem Twoich wrażeń z gry. Ponieważ ilość dźwięku w grach tego gatunku nie jest zazwyczaj zbyt duża, surround zareaguje w odpowiedni sposób: uderzenie jest jak puknięcie w głowę!

I nawet jeśli gra napędzana jest bardzo ostrą i dynamiczną muzyką, jak np. w Tekken 7, głośność i głębia sceny nie przeszkadzają w organicznym odbiorze wydarzeń.

Strzelanki i akcja z pierwszej osoby

Ponieważ różnorodność scen i planów w strzelankach jest znacznie większa niż w przypadku gier walki, sytuacja nie jest aż tak wyjątkowa. W zależności od intensywności dźwięku, poziom zadowolenia z trybu "surround" może być również bardzo różny.

Kiedy po raz pierwszy otrzymałem JBL Quantum DUO, postanowiłem "wrzucić je pod czołg" i przetestować w grze "Overwatch". Nie każdy gracz wie, co to za gra, a ci, którzy nie wiedzą, prawdopodobnie dość wyraźnie rozumieją, co to jest; w każdym razie, otaczać gry tego typu, jeśli chodzi o mnie, nie ma znaczenia.

Chodzi o to, że "Overwatch" w ogóle jest wrażliwie przeładowany dźwiękami, a przy wyłączonej głośności otoczenie głowy zaczyna "puffać" trzy razy. Należy zauważyć, że w trybie standardowym nic nie zakłóca percepcji. Ponownie, wszystko zależy od smaku.

Jeśli jednak lubujecie się w mniej dynamicznych grach z pierwszej osoby, takich jak na przykład moje ukochane "Dishonored", to otoczenie z pewnością przypadnie Wam do duszy.

Akcja w trzeciej osobie.

Tak się już historycznie złożyło, że bardzo często najciekawsze i, nie odważę się użyć tego słowa, artystyczne decyzje o kierunku rozwoju gier wideo podejmowane są przez twórców działających z trzeciej osoby. Idź do kuchni na przykłady nie muszą: "Wiedźmin", "Dark Souls", "Prince of Persia", "Assassin's Creed" - lista może być kontynuowana przez długi czas. Jeśli tak jak ja cenisz sobie gry, które po prostu inspirują do "spacerowania" po lokacjach i bycia świadkiem triumfu artystycznego geniuszu ery cyfrowej, zaufaj mi: Quantum DUO jest tym, czego potrzebujesz.

Kiedy wypróbowałem "Dark Souls" z tym systemem miałem wrażenie, że kolumny zostały stworzone specjalnie dla tego typu dźwięku. Należy zaznaczyć, że produkcja serii "Dark Souls" stoi na niezwykle wysokim poziomie, ale Quantum DUO pomaga uzupełnić i tak już genialne ścieżki dźwiękowe i sound design, postrzegając je w nowy sposób.

Kiedy środowisko dźwiękowe gry nie próbuje odciągnąć Twojej uwagi od wrażeń z gry, JBL Quantum DUO naprawdę wydobywa z Ciebie to, co najlepsze. Każdy zapisany klimat, efekt i epizod muzyczny jest wzmocniony przez dynamikę systemu, jeśli gra mówi "wspólnym językiem". A akcje z trzeciej osoby, zwłaszcza te, które osobno rozpoznałem, ładnie pasują do tego opisu.

Podsumowując: nie ma się czego czepiać!

Szkoda by było, gdyby dobry system głośnikowy dla graczy miał słabą integrację z OS Windows, ale na szczęście działa bez większych problemów. Jest kilka niuansów, o których opowiem za chwilę, ale generalnie Quantum DUO działa bezproblemowo.

Pierwsza rzecz, która może dotknąć szczęśliwego posiadacza tego zestawu głośnikowego - Windows potrafi lekko "zaadaptować" sterownik przy pierwszym/kolejnym podłączeniu. Może wystąpić sytuacja, w której głośniki początkowo będą prawidłowo odtwarzać dźwięk, ale potem "zamarzną". Takie zachowanie jest całkiem naturalne dla technologii, która wymaga, aby sterowniki były automatycznie instalowane. Po ponownym załadowaniu komputera i ponownym podłączeniu głośników, system operacyjny dostosuje się do sterownika i wszystko będzie działać jak należy.

Kolejnym aspektem jest "koszmar perfekcjonisty": kiedy przekręcasz gałkę głośności, system operacyjny automatycznie dostosowuje sygnał za pomocą wewnętrznego miksera. Wygląda to prosto: obracamy pokrętłem na kolumnie, a skala głośności na podłączonym urządzeniu również zmienia wartość poziomu. Niestety, ale ta funkcja nie wydaje się działać idealnie: czasami "odpowiedź" systemu operacyjnego jest zacięta, czasami po prostu się zawiesza. Samo przedstawienie jest więc odpowiednio uregulowane, ale monitoring wizualny jest "odsunięty na bok".

Prawdę mówiąc, te cechy trudno nazwać problemami! Ponieważ prawdziwe problemy ze sterownikami dla systemu Windows są kwestią rutyny, takie małe niuanse w ogóle nie mają wpływu na to, czy sprzęt jest dobry, czy nie. Kiedyś używałem wielu urządzeń audio, które były dosłownie niemożliwe do użycia z systemem operacyjnym Windows.

A JBL Quantum DUO otrzymuje znak plusa za optymalizację! :)