17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 6 lutego 2023

Przegląd słuchawek dousznych FiiO EX1

Wielu audiofilów zna producenta takiego jak FiiO z jednych z najlepszych przenośnych odtwarzaczy audio Hi-Res, DAC-ów i wzmacniaczy słuchawkowych. Bystre umysły firmy nie uważały jednak, że są jedynym sprzętem dźwiękowym, więc wypuściły na rynek pierwsze słuchawki z własną marką. Model powstał we współpracy z firmą DUNU i jest monitorem wewnątrzkanałowym. Przyjrzyjmy się, do czego zdolny jest FiiO EX1.


Przeczytaj recenzję słuchawek FiiO EX1 2nd


Przed samą recenzją chcę powiedzieć, że FiiO EX1 to niemal pełna kopia słuchawek DUNU Titan 1, nawet niektóre elementy mają napisy DUNU. Tak więc poniższy opis dotyczy również Tytana 1.

Pakiet zawiera.


Wewnątrz pudełka, które zostało zaprojektowane w korporacyjnym stylu FiiO, znajdziemy same słuchawki, twarde etui, klips oraz 9 par słuchawek nausznych na wszystkie gusta i kolory (przepraszam, ale nie piankowe).

Projekt, materiały, dopasowanie i wykończenie


Słuchawki wyglądają fajnie, podobnie jak odtwarzacze FiiO. Podstawą wszystkich stałych elementów jest metal. Tylna część kubka wykonana jest z anodowanego aluminium, przednia - ze stali nierdzewnej.

Jack jest w kształcie litery g i ma solidną gumową podstawę, która zapobiega zaginaniu.

Kabel nie jest zwykły, ale posiada oplot z Kevlaru, na który nałożony jest silikon klasy medycznej. Zworka jest również metalowa i posiada dwie części do regulacji położenia kabla. Montaż jest wzorcowy, nie ma wątpliwych punktów.

Ergonomia


Jak widać na zdjęciach kształt samych miseczek jest hybrydowy - swoista symbioza "kropli" i in-canal. To rozwiązanie ma dużą zaletę w postaci ergonomii.

Jest jednak druga strona medalu - nie każdy kształt ucha będzie odpowiedni dla tego typu konstrukcji, a dopasowanie tylko kablem w dół jest realne.

Zdecydowanie warto poświęcić 15 minut na wypróbowanie wszystkich poduszek usznych i znaleźć idealne dopasowanie. Będziesz zaskoczony, jak komfort i dźwięk zależy od niektórych gumowych poduszek. Dopasowanie jest ścisłe, słuchawki nie mają tendencji do odlatywania przy najmniejszym gwałtownym ruchu, w czym pomaga również waga 18g.

Miłym dodatkiem jest silikonowy uchwyt na przewód, który pozwala na zamocowanie zwiniętych słuchawek.

Dźwięk


Chcę tylko od razu pisać - dawno nie słyszałem tak czystego dźwięku w zatyczkach do uszu. Rzecz w zastosowaniu 13mm dynamicznego radiatora z tytanową membraną, którym DUNU chwalił się w swoich pierwszych opracowaniach. I jeszcze to coś działa, taki smak dźwięku jest typowy nawet nie dla wszystkich drogich modeli. Już przy pierwszym odsłuchu zauważamy, jak prezentowane są wysokie i niskie częstotliwości, ich rozwinięcie i dynamika.

Dźwięk jest prowadzony przez perforacje w kanale powietrznym, a także przez wewnętrzną i zewnętrzną stronę misek. Typ konstrukcji akustycznej FiiO EX1 jest półotwarty, co daje naturalne odczucie muzyki, ale nie pozwala na doskonałą izolację dźwięku ani wewnątrz, ani na zewnątrz. W biurze, nawet przy średniej głośności, wszyscy już pisali do mnie sms-y na Skype, żebym ściszył. Osobiście wolałbym ten model do słuchania utworów w cichym otoczeniu, zbyt wiele szczegółów ginie w szumach. Ale to nie jest minus, to specyfika projektu.

Zgodność


Słuchawki przez długi czas służyły jako codzienne słuchawki douszne z następującymi urządzeniami: smartfon LG Optimus G, iPod touch 6gen i przenośne odtwarzacze FiiO X3II oraz ASUS EONE MKII MUSES DAC.

Nie mogę nazwać tych słuchawek bezpretensjonalnymi, ale nie mogę też powiedzieć, że wymagają super fajnego źródła. Rodzime metaliczne brzmienie FiiO EX1 dobrze komponuje się z FiiO X3II i iPodem, ale podczas odsłuchu z parą ASUS EONE MKII MUSES uszy stają się zdecydowanie zbyt monitorowe i sucho poprawne.

Smartfon nie uwolni potencjału IEM, ale dobrze spisze się jako źródło do słuchania muzyki w plenerze czy na siłowni. Przyrost głośności podczas korzystania z urządzeń mobilnych jest przeciętny, dzięki czułości 102dB/mW, choć przy impedancji 16 omów.

Koszt, analogi


Kosztując około 80 dolarów, czyli nieco taniej niż wspomniane słuchawki DUNU Titan 1, czyni to FiiO EX1 świetnym rozwiązaniem w swoim przedziale cenowym, gdyż pod względem brzmienia są na równi. Wśród rówieśników wymieniłbym Sennheiser Momentum In-Ear, Shure SE215 oraz Vsonic VSD5.

Dół


Są takie słuchawki, które są poza zasięgiem cenowym - FiiO EX1 jest właśnie taki. Jest całkiem realne, że brzmienie spodoba się nawet posiadaczowi customowych IEM-ów za kilka tysięcy dolarów. Brzmienie recenzowanego modelu jest nasycone naturalnością, jędrnym i głębokim basem, a także po prostu czarującymi wysokimi tonami. Jeśli posiadasz dobry gramofon lub zamierzasz się nim stać, gorąco polecam przyjrzeć się bliżej FiiO EX1, są godne pochwały, uwierz mi.


Maxim Spivak Specjalnie dla Portativ.ua