17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 3 marca 2022

Recenzja FiiO K5 Pro ESS DAC/amplifier

Około trzy lata temu, FiiO przemyślało swój poprzedni wzmacniacz K5 i wprowadziło na rynek K5 Pro, który jest w zasadzie nowym urządzeniem. W końcu zwykły K5 był po części produktem niszowym, skierowanym przede wszystkim do użytkowników starszych odtwarzaczy FiiO. Wersja Pro była już osobnym, uniwersalnym urządzeniem, łączącym w sobie funkcje przetwornika cyfrowo-analogowego i wzmacniacza słuchawkowego. W FiiO K5 Pro zastosowano układ od Asahi Kasei Microdevices - AK 4493.

FiiO K5 Pro okazał się być całkiem dobrym, bogatym w funkcje, przyjaznym dla budżetu urządzeniem i otrzymał wiele pozytywnych opinii. Jednak przypadek zrządził, że w wyniku znanych okoliczności, wystąpił dotkliwy niedobór żetonów AKM. Wielu producentów sprzętu audio usilnie zaczęło przechodzić na układy innych producentów, a FiiO nie było wyjątkiem. I tak pod koniec zeszłego roku pojawił się nowy FiiO K5 Pro ESS, oparty na układzie ES9038Q2M od ESS Technology, który obecnie zajął miejsce K5 Pro. Odświeżony K5 Pro ESS i kilka porównań zostanie przedstawionych w tej recenzji.

Specyfikacja FiiO K5 Pro ESS:

  • - Układ DAC: ES9038Q2M;
  • - Częstotliwość próbkowania: do 32 bitów/768 kHz;
  • - Obsługa DSD: 512;
  • - Moc wyjściowa: 1500 mW (32 Ohm);
  • - Wyjście słuchawkowe: 6,3 mm;
  • - Gniazda wejściowe: USB, RCA, Coaxial, Optical;
  • - Złącza wyjściowe:
  • - Bluetooth: nieobsługiwany;
  • - Zasilanie: 220 V;
  • - Wymiary: 120x146,5x55 mm;
  • - Waga: 460 g.

Uwaga: Wymiary uwzględniają wystające złącza RCA i pokrętło głośności. Z wyj±tkiem układu DAC, K5 Pro ESS jest identyczny z K5 Pro pod względem pozostałych kluczowych cech technicznych.

Opakowania i akcesoria

Wygląd opakowania nowego FiiO K5 Pro ESS uległ zmianie. Podążając za własnym trendem w projektowaniu opakowań, K5 Pro ESS jest ponownie umieszczony nad znanym już chipem, a nazwa modelu jest wydrukowana "ostrą" czcionką. Pudełko jest nadal czarne, ale opalizujący nadruk dodaje mu reprezentacyjnego wyglądu. Poza rozmiarem i wagą, pudełko nie zawiera żadnych informacji technicznych o urządzeniu.

W środku pudełka znajduje się K5 Pro ESS. Piankowa osłona z wycięciami na złącza jest zakładana tylko na przedniej i tylnej części. Na akcesoria przeznaczony jest oddzielny karton. Są to: krótki kabel zasilający do podłączenia do dołączonego adaptera (zewnętrznego zasilacza), kabel do podłączenia do źródła dźwięku USB(A)-USB(B), plastikowa wtyczka do wejścia optycznego, pozłacana przejściówka z 3,5 na 6,3 mm, dodatkowy komplet silikonowych stopek (4 stopki są przyklejone do spodu już w produkcji), standardowa dokumentacja, w tym instrukcja "szybkiego startu". Jak to często bywa w przypadku instrukcji do różnych wersji urządzeń FiiO, występuje tu pewna niespójność informacji. W sekcji specyfikacji K5 Pro ESS wymieniono przetwornik AK 4493 DAC zamiast właściwego ES9038Q2M. Ale kto w dzisiejszych czasach zagląda do instrukcji obsługi...?

Kilka subiektywnych uwag na temat opakowania. Kabel zasilający łączący K5 Pro ESS z zewnętrznym adapterem jest dość cienki. Dołączony kabel USB jest najczęściej spotykany, bez pozłacanych styków. Jego wymiana na lepszy poprawia transfer sygnału - polecam spróbować. Mimo tych uproszczeń zestaw zawiera wszystko, co jest potrzebne, aby od razu zacząć korzystać z urządzenia.

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcja FiiO K5 Pro ESS nie uległa żadnym zmianom w porównaniu do wersji K5 Pro. To samo metalowe pudełko z zaokrąglonymi krawędziami, pomalowane na czarno. Na przednim panelu znajduje się duże pokrętło, które odpowiada za włączanie/wyłączanie oraz regulację głośności. Wielokolorowe podświetlenie kierownicy, które denerwuje niektórych użytkowników K5 Pro, pozostało niezmienione w nowym K5 Pro ESS. Na lewo od pokrętła znajdują się dwa oddzielne przełączniki do przełączania wejść sygnału i poziomu wzmocnienia. Po prawej stronie znajduje się gniazdo słuchawkowe 6,3 mm; nie ma wyjścia zbalansowanego.

Na tylnej ściance: wejście koaksjalne i optyczne, wejście/wyjście RCA, port USB(B), gniazdo zasilania (zasilacz zewnętrzny). Na górnej krawędzi umieszczono logo FiiO oraz logo Hi-Res Audio w kolorze białym. Dodatkowa mała naklejka Hi-Res Audio znajduje się na górze gniazda słuchawkowego. Jedynym zewnętrznym atrybutem odróżniającym nową wersję od poprzedniej jest logo ESS na tylnym panelu.

Urządzenie wygląda kompaktowo, nie zajmuje dużo miejsca na stole i nie nagrzewa się zbytnio podczas pracy. Pod względem wagi ten DAC/wzmacniacz wyraźnie ustępuje podobnym urządzeniom innych producentów, co pozwala na noszenie go nawet w jednej ręce. Pomimo niewielkiej wagi, K5 Pro ESS, dzięki silikonowym nóżkom, trzyma się wystarczająco mocno na stole i nie ma tendencji do zsuwania się z niego.

Funkcjonalność

FiiO K5 Pro ESS to wielofunkcyjne urządzenie z możliwością pracy z różnymi źródłami dźwięku. W zależności od wybranego połączenia, K5 Pro ESS może pracować jako DAC lub jako wzmacniacz. Do tego wzmacniacz jest dość mocny - 1500 mW (przy 32 omach). Ponadto, w razie potrzeby, do K5 Pro ESS można podłączyć aktywny głośnik, czyniąc go w ten sposób centrum systemu stacjonarnego. Posiada własną baterię i Bluetooth, ale pozostałe funkcje są zaimplementowane na dość dobrym poziomie.

Przełącznik Input pozwala na wybór jednego z wejść sygnałowych: U - USB, L - Line, S - Coaxial/Optical. Jak podaje instrukcja - przy jednoczesnym podłączeniu do wejścia koncentrycznego i optycznego, preferowany jest sygnał z wejścia koncentrycznego. Jeśli więc ważny jest "optyczny", to wejście koaksjalne powinno być wolne.

Dla wielu osób najbardziej niejednoznaczne pod względem wzornictwa jest wielokolorowe i nie wyciszone pokrętło głośności, które zmienia kolor w zależności od częstotliwości próbkowania pliku muzycznego: ≤48kHz - niebieski; >48kHz - żółty (żółto-zielony); DSD - zielony; brak sygnału (standby) - czerwony.

Poziom wzmocnienia regulowany jest za pomocą trójpozycyjnego przełącznika - niski, średni, wysoki. Zalecana impedancja słuchawek to 16-300 ohm. Oczywiście takie urządzenia są przeznaczone bardziej do pracy z pełnowymiarowymi słuchawkami. Dlatego, jeśli planujesz słuchać głównie na słuchawkach dousznych, lepiej wcześniej sprawdzić możliwy poziom hałasu w tle. Na laptopie z systemem Windows 10, nowy K5 Pro ESS pojawia się jako FiiO K5 Pro w oprogramowaniu FiiO Control Panel.

Dźwięk


Wymieniając AK 4493 na ES9038Q2M, ESS K5 Pro zachował neutralny i techniczny dźwięk na swoim poziomie. Każde pasmo ma swoje miejsce i nie ma przewagi pewnych częstotliwości w ogólnej prezentacji. Jednocześnie odsłuch przez K5 Pro ESS nie sprowadza się do suchego analitycznego czy monitorowego przekazu. Wciąż jest naturalność i muzykalność, co dla mnie jest plusem. Ponieważ K5 Pro ESS trzyma się neutralności, brzmienie można zmienić, dobierając inne słuchawki.

Bas nie jest masywny, jest kontrolowany, fakturowany i mocno grany. Bas jest w stanie pokazać swoją głębię i definicję.

Średnica brzmi naturalnie i cieleśnie. Separacja instrumentów jest całkiem dobra, choć nie ma tu wyraźnego odejścia w mikrodetale czy podkreślenia kontrastu. Nie ma tu też żadnych dodatkowych emocji, ale wszystko, co zostało włożone w nagranie, zostanie przekazane.

Wysokie częstotliwości są naturalne i mają dobrą szczegółowość (jak na urządzenie tej klasy). Charakteryzują się one dobrą rozdzielczością, ale bez nadmiernej jaskrawości i ostrego brzmienia. Zakres wysokich tonów zostałby zaklasyfikowany jako organiczny i uniwersalny w przekazie.

Porównania

Będą tylko dwa takie porównania. Pierwszy z nich jest z tym samym K5 Pro, czyli poprzednią wersją na AK 4493. Nie ma znaczących różnic w brzmieniu. Mamy tę samą udaną kompatybilność neutralnych i muzycznych komponentów. A jednak w niektórych utworach słychać było dość niewielkie różnice - K5 Pro ESS brzmiał nieco bardziej przejrzyście i technicznie, a wokale wydawały się bliższe, ale mniej ważkie.

Drugim urządzeniem do porównania był stacjonarny DAC/wzmacniacz Aune X1s Pro, wykorzystujący ten sam układ ES9038Q2M firmy ESS Technology. W tym wariancie, różnice pomiędzy FiiO K5 Pro ESS i Aune X1s Pro są oczywiste, co ułatwia wybór. Urządzenie Aune jest większe i cięższe; posiada filtry dźwięku, ale nie ma możliwości zmiany wzmocnienia. X1s Pro jest też wyraźnie gorszy pod względem mocy od ESS K5 Pro - 560 w stosunku do 1500mW przy 32 omach. Aune X1s Pro brzmi "chłodniej", z lepszym rozciągnięciem wysokich tonów i analitycznością. Z kolei K5 Pro ESS oferuje bardziej solidne i zebrane brzmienie, z dobrą dynamiką i melodyjnością.