17 maja 2024
Sprzęt Hi-Fi 30 października 2020

Jaka jest różnica między kinem domowym a systemami Hi-Fi?

"Hi-Fi" i "kino domowe" to terminy powszechnie używane w sektorze audio, jednak nie zawsze jest jasne, co właściwie oznaczają. Wyjaśnijmy podstawowe pojęcia. Na wstępie należy pamiętać, że "Hi-Fi" odnosi się przede wszystkim do odtwarzania muzyki, a "kino domowe", jak sama nazwa wskazuje, do dźwięku filmowego.

System Hi-Fi składa się zasadniczo z odtwarzacza CD lub sieciowego, wzmacniacza i dwóch identycznych głośników do odtwarzania. Ta konfiguracja tworzy dźwięk stereo i idealnie obejmuje wszystkie częstotliwości sygnału wejściowego. Jeśli system Hi-Fi jest właściwie dostrojony i ma odpowiednią jakość, można stworzyć przestrzenną scenę dźwiękową. Podczas konfigurowania systemu można stosować się do zasad słodkiego punktu i trójkąta stereo.

Z drugiej strony, system kina domowego zawiera subwoofer, który odtwarza basy oraz do dziewięciu innych głośników. Duża liczba głośników ma za zadanie objąć obszar odsłuchu ze wszystkich stron - tworząc dźwięk przestrzenny. Sprzęt do Dolby Atmos i porównywalnych formatów 3D może zawierać jeszcze więcej głośników.

Systemy kina domowego: więcej kanałów, więcej strojenia
Graficzne przedstawienie systemu 5.1 Klasyczny zestaw do kina domowego
Systemy kina domowego muszą być "dostrojone" dwukrotnie. W przypadku głośników centralnych, przednich i efektowych instalowane są zazwyczaj dwa lub trzy różne przetworniki dźwięku dla różnych zakresów częstotliwości - tzw. głośniki dwu- lub trójdrożne. Precyzyjne dopasowanie tych głośników niskotonowych i wysokotonowych do siebie nie jest zadaniem łatwym: konstruktor musi zadbać o to, aby głośnik basowy idealnie pasował do głośnika średniotonowego i wysokotonowego w zakresie głośności i fazy. Tylko wtedy można zagwarantować absolutnie liniowe pasmo przenoszenia.

W przypadku systemów kina domowego, dostosowanie głośnika niskotonowego - w większości przypadków oddzielnego subwoofera - do reszty systemu jest znacznie trudniejsze. W odróżnieniu od systemu stereo, głośniki niskotonowe muszą być nie tylko dostrojone do dwóch głośników wysokotonowych średniotonowych, ale także muszą współgrać z głównymi głośnikami lewym i prawym, głośnikiem centralnym i dwoma głośnikami tylnymi.

Częstotliwości zwrotnic dla basów w systemach kina domowego

Jak wspomniano powyżej, głośniki w systemach kina domowego muszą spełniać różne wymagania w zależności od przypisanej im częstotliwości. Przydział odtwarzanych częstotliwości jest kontrolowany przez amplituner AV za pomocą zwrotnicy.

W systemie kina domowego niezbędne jest dopasowanie ustawień wzmacniacza do charakterystyki głośników. Ten przykład ilustruje ten problem. Producent głośników oddziela zakres częstotliwości swojego subwoofera satelitarnego przy częstotliwości 100 Hz przy stromej krawędzi wynoszącej 18 dB. Częstotliwości poniżej 100 Hz są więc kierowane do subwoofera, a wszystko powyżej - do satelitów. Jak na razie, tak dobrze.

Jeśli jednak ten zestaw głośnikowy jest podłączony do wzmacniacza, a wyjście subwoofera jest przeznaczone do zwrotnicy o częstotliwości 90 Hz i stromości krawędzi 24 dB, wartości połączenia po prostu nie są zgodne. Ponieważ nie ma standaryzacji, producenci amplitunerów i głośników AV cieszą się - mówiąc wprost - pewną swobodą gry. O ile odchylenie częstotliwości zwrotnicy od 80 do 90 Hz może być jeszcze uzasadnione, o tyle zwykłe różnice np. 200 do 80 Hz mogą powodować drastyczne błędy w reprodukcji basu.

Standaryzacja THX® kładzie kres temu problemowi. Wszystkie urządzenia i głośniki opatrzone tym znakiem homologacji mają znormalizowane wartości połączeń, dzięki czemu klient musi jedynie przełączyć się na THX® i mieć pewność, że wzmacniacze, subwoofery i satelity są doskonale sprzężone.

Mieszanie ścieżek dźwiękowych do filmów specjalnie dla dużych kin

Istnieją również inne istotne różnice pomiędzy systemami Hi-Fi a systemami kina domowego. Dźwięk Hi-Fi dla płyt CD jest miksowany w studiu nagrań w taki sposób, że muzyka brzmi optymalnie tam, gdzie jest najczęściej słyszana: w salonie. Ścieżki dźwiękowe do filmów, takie jak płyta laserowa, DVD lub Blu-ray, zawierają natomiast oryginalne ścieżki dźwiękowe do filmów. Są one miksowane do odtwarzania w dużych salach kinowych.

Podczas gdy widzowie w kinie są z dala od przednich głośników, odległości w realistycznym kinie domowym są stosunkowo niewielkie. W salonach fale dźwiękowe są tłumione w mniejszym stopniu niż w kinach przez liczne krzesła i widzów. Ponadto, przednie głośniki w kinie są często ukryte przez ekran filmowy. Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę przy miksowaniu dźwięku filmowego. Głośniki i odbiorniki AV muszą uwzględniać różne warunki panujące w kinie domowym i odtwarzać oryginalny materiał w zmodyfikowanej formie. Głośniki Teufel THX® umożliwiają odtwarzanie filmów w sposób zgodny z założeniami dźwiękowca, z komfortu własnego domu.

Niniejszy przewodnik zawiera szczegółowe informacje na temat prawidłowej konfiguracji głośników w systemach kina domowego.

Wniosek: strojenie jest kluczem
System Hi-Fi jest zazwyczaj definiowany jako system stereo składający się z dwóch identycznych głośników i urządzenia odtwarzającego.
Systemy kina domowego składają się z co najmniej sześciu głośników (5.1) i odtwarzają dźwięk przestrzenny.
Systemy kina domowego wymagają precyzyjnej równowagi między częstotliwością odcięcia odbiornika a charakterystyką głośników.
Standaryzacja THX® gwarantuje, że odbiornik i głośnik są idealnie dopasowane do siebie.